15 minus - Tomáš Zářecký

11. dubna 2015 v 22:58 | Zuza |  Přečteno
Knížku jsem dočetla 21.2., takže jak vidíte, když si skoro dva měsíce po jejím přečtení ještě vzpomenu, že jsem o ní chtěla psát, a zároveň o ní fakt napíšu, tak to za to stojí!

Víc v celém článku, ehm, ehmUž ani nevím, jak jsem k tipu na tuhle knížku přišla. Do knihovny chodím (s notným pocitem staromilství) s papírovým notýskem, kde mám všechny knížky k přečtení vypsané v abecedním pořádku podle příjmení autorů. Jenže jich tam mám něco kolem šesti set a tak je občas dost kumšt vybrat si co teda chci, protože chodím do (údajně teda) jedné z nejlepších poboček pražské městské knihovny, takže bych tam těch knížek ze seznamu našla fakt hodně. Občas procházím seznam od začátku, ale jindy, jindy jdu jaksi rebelsky odzadu. A právě tam jsem (logicky, že) narazila na knihu Tomáše Zářeckého.
(Mimochodem, s tím notýskem je docela zajímavý pozorovat jaká počáteční písmena příjmení převládají. Kdykoliv třeba získám další tip na knížku od autora, jehož příjmení začíná na ,,S", tak v duchu trochu hudruju, protože to už skoro nemám kam psát :D Stejně tak je spousta ,,M", ale málo ,,I", ,,Q", ,,J", ,,U" a tak dále. Eh, to asi nikoho vlastně nezajímá, co?)
Příběh je relativně jednoduchý - ocitáme se ve světě, kde se lidé baví televizní show, na kterou by nejspíš obyčejný smrtelník ani moc neměl žaludek. Ona show se - nečekaně - jmenuje 15 minus. Mně to nejprve evokovalo nějaké stupně nebo tak, ale je to proto, že ve hře začíná 15 hráčů a ti postupně ubývají, takže pak suché komentování momentálního stavu zní ,,15 minus x", kde teda x je počet hráčů, kteří už, no, nejsou.
Hra 15 minus tedy spočívá v tom, že vyberou 15 dobrovolníků a ty vysadí na neznámém a opuštěném místě. Hráči mají nějaké základní vybavení a hlavně mapu, na které je zakreslena trasa, po které mají jít. Když by se od stanovené trasy z nějakého důvodu příliš odchýlili, tak ve vrtulníku přiletí vojáci s puškami a nazdar - v tomhle ohledu to trochu připomíná Kingův Dlouhý pochod (ale tohle je nechutnější, postavy o kus míň propracované a tak). Dění v džungli je sledováno z povzdálí za pomoci kamery, kterou má každý účastník připevněnou na hlavě.
Na konci trasy je místo, na kterém čeká 60 milionů eur, které si rovným dílem rozdělí všichni účastníci, kteří tam dojdou. Nezáleží tedy vůbec na rychlosti, protože i kdyby tam člověk byl první, tak se stejně čeká dokud všichni nezemřou, což se samozřejmě nemusí stát, může někdo další na ono místo dojít a prvenství tak bude naprosto k ničemu.
Zatím to možná zní dost jednoduše, jenže někteří soutěžící jsou (či můžou být, tady člověk nikoho neumí odhadnout!) svině a navíc během hry nepodléhají žádným zákonům, ani později nemůžou být např. souzeni za to, co během hry udělali. Oněch 15 soutěžících se předem nezná, takže čtenář, který vše sleduje z pohledu jistého Dona, toho vlastně taky moc neví. Spíš teda neví vůbec nic, jen to, co na sebe lidi prozradí. Jenže co je všechno pravda a co ne?
Nebudu psát, co všechno v džungli potkali, abych vám taky lehce nepokazila překvapení jako někdo mně. Důležité varování ale asi nejspíš je, abyste nečetli u jídla, protože kdykoliv jsem to udělala, tak samozřejmě přišla ta nejnechutnější pasáž široko daleko:)

Prostě a jednoduše - knížka se mi strašně líbila. Obzvlášť kdybych ještě přimhouřila oko kvůli tomu, že je to prvotina někoho jen o šest let staršího než já (a vidíte jakejch literárních skvostů jsem schopna, že. Navíc to bylo vydáno před čtyřmi lety, čili mu bylo jen tak o dva roky víc než mně teď.).
Některý pasáže jsou strašně napínavý a i když jsem už dál číst nechtěla, tak jsem prostě musela, abych věděla jak to zrovna dopadne. Zatímco třeba u Enderovy hry jsem konec uhádla už tak třeba ve dvou třetinách knížky, tak tady člověk neví ani co se stane v dalším odstavci, na tož kdo teda nakonec na ono cílové místo dojde.
Pokud vám nevadí poněkud brutální a hnusné scény, tak směle do toho! Pět hvězdiček z pěti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sarushef sarushef | Web | 15. dubna 2015 v 12:17 | Reagovat

To vypadá dost zajímavě!

2 Zuza Zuza | Web | 15. dubna 2015 v 22:19 | Reagovat

To jsem ráda, a kdybys to někdy četla, tak si určitě i ráda přečtu jestli a jak se ti to líbilo :)

3 Booksholic Booksholic | Web | 20. dubna 2015 v 17:16 | Reagovat

Jé my by sme si asi rozuměly! :D :)
Miluju knížky a Kinga snad nejvíc.. a jak vidím máš ho v menu :) :D
A tahle knížka vypadá moc zajímavě.. :)

4 Booksholic Booksholic | Web | 20. dubna 2015 v 17:17 | Reagovat

Jo a taky miluju focení.. musím se někdy taky na blogu nějakýma výtvorama pochlubit :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama