Říjen 2013

30 - Nejoblíbenější kniha vůbec

16. října 2013 v 20:00 | Zuza |  30denní knižní výzva
Že bychom to měli za sebou? Já vím, bylo to pro všechny strašně přínosné a bla, bla, bla. Ale tak je to asi zábavnější než když pořád dokola píšu o tom, že mě nebaví škola, štve mě práce a o víkendu jsme byli na Bukovině.
Díky tomuto zdárnému konci jsem dokonce zjistila kam a proč se ztratila dvacetpětka a co to mělo být. Mělo to být ,,ke které knižní postavě bych se přirovnala", což bych s radostí záměrně vynechala taky, protože jsem zatím ani v knížce nenarazila na někoho tak podivnýho jako jsem já. Vy jste mě snad v někom poznali?
Na příčce nejoblíbenější knihy vůbec se stále drží To. A podle chvály, kterou slýchám/čtu ohledně Hry o trůny, mám pocit, že je jeho pozice ohrožena, ale zatím tam setrvává, protože Hru o trůny jsem půjčila paní skorotchýni. Je to vážně tak dobrý jak všichni říkaj?

29 - Kniha, která se ostatním líbila, ale mně ne

15. října 2013 v 20:24 | Zuza |  30denní knižní výzva
Všem ostatním se asi nelíbila, ale mnohým z nich ano. Ale já to po 29 stranách vzdala a sáhla jsem po už nevím čem, ale rozhodně to bylo zábavnější. Tou opuštěnou knihou bylo Rozmarné léto. Uznávám, že to třeba bylo jen mou neschopností se soustředit, že jsem to četla netrpělivě a že jsem se na to dostatečně netěšila. Ale už po těch nemnoho stranách jsem měla značný chaos v postavách a zdálo se mi, že se tam nic neděje, což je podle hodnocení ostatních možná i pravda. Jsem ráda, že jsem se do toho nemusela nutit a mohla jsem si k maturitě směle vybrat něco úplně jinýho..

28 - Oblíbený název

14. října 2013 v 20:18 | Zuza |  30denní knižní výzva
Hokus pokus. Dost často si na název knížky i knížku samotnou vzpomenu. Příběh o Eugenovi, který byl v armádě, ve válce ve Vietnamu, učil na soukromé škole a byl bachařem ve vězení, ve kterém později byl i jako odsouzený. Vedl si dva seznamy - jeden s lidmi, které zabil a druhý se jmény těch, se kterými se za svůj život vyspal. Díky Hozimu za dávné doporučení.

,,Je to dost trapné, být člověk."

27 - Kniha s překvapivým koncem

13. října 2013 v 20:03 | Zuza |  30denní knižní výzva
Ale notak, k čemu to je, když o tom konci stejně nemůžu nic říct?
Nejpřekvapivější konec vůbec? (Asi teda, žádnej překvapivější mě momentálně nenapadá) Svědectví.
Stará černá pani a její skupina hodnejch lidí, zlej mladej pán a jeho zlý lidi. Připravujou se nebo aspoň přemýšlí a nějaký válce. Černá pani ale radši k nepříteli pošle jen čtyři lidi, protože jí to řekl bůh. tak tam dojdou a co se stane? Prásk a je po všem..

26 - Kniha, která ohledně něčeho změnila můj názor

12. října 2013 v 19:45 | Zuza |  30denní knižní výzva
Kdyby se vám zdálo, že si mi někam ztratila dvacetpětka, tak se vám to nezdá. Ona se totiž ztratila už slečně přede mnou a já jsem podnikla vskutku jen málo abych ji našla. Ono to přeci jen nebude nic, bez čeho by se nedalo žít a psát dál, že. Kdyby ale hrozilo, že se bez toho někdo neobejde a jeho duše nedojde klidu dokud tu nebudou všechna čísla hezky popořádku, tak ať mi nějakou dvacátou pátou položku vymyslí.
Kniha, která ohledně něčeho změnila můj názor. Hm. Šlo by samozřejmě zmínit už asi po milionté knihu Jste introvert? i onu mě zklamávající Jak získávat přátele a působit na lidi. Moje myšlenky se ale rozhodly ubírat se jiným směrem a pojmout to možná trochu z jiný strany než to bylo myšleno. Nedávno jsem totiž změnila názor na válečnou literaturu. Myslela jsem totiž, že by mě něco takovýho fakt nebavilo, ale Remarque a jeho Na západní frontě klid mě dokonale vyvedlo z omylu. Hned jsem musela pátrat na internetu i doma po jeho dalších dílech a i když jsem doma nenašla to, co se mi zalíbilo podle popisku na netu (Nebe nezná vyvolených, Čas žít, čas umírat vs. Černý obelisk, Miluj bližního svého a Jiskra života o kterých člověk sice nikdy neslyšel, ale prej jsou dobrý, už byly ukořistěny z pracovny a čekaj na mě na poličce). Zároveň do toho jsme v literatuře probírali druhou světovou válku v literatuře a teda né že bych byla celá žhavá na Sophiinu volbu, ale asi si budu muset najít něco pěkného i z tohoto období.

24 - kniha, kterou by si mělo přečíst více lidí

11. října 2013 v 20:22 | Zuza |  30denní knižní výzva
Jistojistě má pravdu slečna, u které jsem celou tuhle věc našla, s tím, že knihou pro dnešní den jsou Pravidla českého pravopisu. Ale vážně. ,,Můžu psát jako dobytek, protože je to na internetu, je to jedno, nikdo to neznámkuje." Jasně. Jenže já bych se třeba bála, že si na takový psaní zvyknu. A pak to už jedno být nemusí. Viz jedna slečna, co poslala životopis s tím, že odpovídá na nabýtku. No hádejte jestli ji vzali. Další perličky jako třeba višší, prdely, výtěz.. Mimochodem připadá vám něco těžkého na psaní mě/mně/mne? Mně to totiž připadá naprosto jasný, ale i někteří humanitně zaměření jedinci, od kterých bych z neznámých důvodů čekala, že budou umět pořádně česky, to považují za převeliký problém.
A jasně, taky někdy napíšu nějakou prasárnu, ale doufám, že to u mě není na denním pořádku.

23 - Kniha, kterou si chci už dlouho přečíst

10. října 2013 v 20:07 | Zuza |  30denní knižní výzva
Zas není jedna. Předně Pán prstenů. Máme ho doma už léta, ale Zuza stále nenašla čas a odvahu. Hanba mi.
Hra o trůny atakdál. To teda ne až tak dlouho, ale vzhledem k tomu, že jsem si ji před měsícem pořídila, tak aspoň odpadl závažný problém se sháněním. A má drahá polovička kvůli tomu i zaspala školu, takže je to asi vážně tak dobrý jak se všude píše. Teď už jen musím být hodňoučká, aby mi někdo dal i ty další díly :3

22 - Oblíbená kniha, kterou vlastním

9. října 2013 v 20:55 | Zuza |  30denní knižní výzva
Vymýšlím, vymýšlím a moje knihovna se najednou zdá tuze prázdná. Nedávno jsem sice uzmula 15 knih z rodinné/společné knihovny a dočasně tu přebývají samozřejmě i nějaké z knihovny a dokonce pár z knihovny pana skorotchána, jenže ty moje se tímhle výběrem vyloženě scvrkly, obzvlášť chci-li zmínit něco, co tu ještě nebylo.
Pokud ne, výherce je samozřejmě TO (koho sakra napadlo vydat knížku, která má přes tisíc stran, jako paperback? :O)
A mezi další favority patří Svědectví. Z těch, které už mám přivlastněné delší dobu, pak Vyhoďme ho z kola ven (=Přelet nad kukaččím hnízdem), Povídky od Kafky a Farma zvířat.

21 - Oblíbená kniha z dětství

8. října 2013 v 20:45 | Zuza |  30denní knižní výzva
Dva divoši
Ernest Thompson Seton
Asi jsem byla poněkud podivné dítě, ale vždycky mě fancinovaly takovýhle věci. Či spíš by se asi čekalo, že to bude zajímat spíš kluka. No co. Je to o dvou chlapcích, Yanovi a Samovi. Yan rychle rostl a byl hubený, tak doktor navrhl poslat ho na venkov. Byl tedy poslán na statek Williama Raftena, s jehož synem tam prožije spousty dobrodružství.

20 - Oblíbená romantická kniha

7. října 2013 v 22:25 | Zuza |  30denní knižní výzva
Vzhledem k tomu, že takovýhle vyloženě romantický knížky nečtu, rozhodla jsem se zařadit sem Lisey a její příběh od Stephena Kinga, protože narozdíl od ostatních přečtených Kingovek bych to klasifikovala jako takový čtení pro ženský. Což je možná důvod celkem nízkého hodnocení, ale možná prostě jen sto lidí - sto chutí. Mně se to moc líbilo.
Příběh je o tom, jak se Lisey konečně dokopala k uklízení věcí zemřelého manžela a vzpomíná přitom na manžela, na jeho podivný druhý svět, na to, co všechno spolu zažili, protože spoustu z toho z neznámých důvodů vytěsnila z paměti. Pan se objeví jakýsi šílenec Dooley a Lisey se musí vydat na cestu, kterou pro ni před smrtí připravil její manžel.

19 - Oblíbená adaptace

6. října 2013 v 20:00 | Zuza |  30denní knižní výzva
Jednoznačně Mechanický pomeranč. Je to tak divný až je to báječný. Kniha od Anthonyho Burgesse je samozřejmě taky skvělá, ale ten film má něco, že se mi snad líbil i víc než knižní předloha. A ještě jsem díky tomu začala poslouchat Beethovena.


a taky

18 - Kniha, která mě zklamala

5. října 2013 v 20:00 | Zuza |  30denní knižní výzva
Už kdysi dávno kniha Thriller. ,,Thrillerové povídky, které vám nedovolí usnout"

Velmi to vystihuje komentář od Nightlybird na databázeknih.cz:,,Typicky komerční záležitost. Patterson knihu sestavil z autorů žánru a jeho různých poddruhů tak, aby zasáhla co největší okruh čtenářů - je to jako výstřel z brokovnice do hejna ptáků. Spousta broků profrčí jen tak vzduchem, přesto spadne zasaženo dost ptáků, aby to stálo za tu ránu."
Četli jste?

17 - Citát z oblíbené knihy

4. října 2013 v 20:00 | Zuza |  30denní knižní výzva
Citáty a rádoby vtipný či duchaplný úryvky z knížek schraňuju už delší dobu TU
A je-li podmínkou, že to má být z oblíbené knihy.. Tak: ,,Víš, všechny ty romantický nesmysly... Jsou pravda. Aspoň pro určitý lidi na určitou dobu." (Stephen King jako Richard Bachmann, Dlouhý pochod)
Už jsem to tady někde vychvalovala. Asi si to budu muset přečíst znovu. Asi jako spoustu dalšího..
Krom těch částí k zamyšlení jsou tam i části ála: ,,Ty vole, ty mi občas připomínáš Houseňáka z Alenky v říši divů." a podobně:)

16 - Oblíbená knižní hrdinka

3. října 2013 v 20:00 | Zuza |  30denní knižní výzva
Kdybyste měli pocit, že pořád akorát nic nevím, tak to proto, že je to pravda. Oblíbená hrdinka? Jo, v každý knížce nějakou najdu, ale obecně? Většinou přeci fandím té, která se vyskytuje v právě čtené knížce. Kdysi dávno třeba Hermioně. Při čtení Dextera (Jeff Lindsay) Ritě (a momentálně i Deb(o)ře), aby nedopadly jako v seriálu. Ve Svědectví (S. King) Fran, aby se jí Stu vrátil. V Plamenech zářivých (John Steinbeck) Mordeen, aby se její tajemství neprovalilo a měla šťastný a spokojený život. Ve Sběrateli (John Fowles) Mirandě, aby přežila/utekla/nevím i když stále opěvuje levici. Copak já můžu mít oblíbeného hrdinu/hrdinku a navěky na něj/ní vzpomínat? Nebo je ten někdo tak očividný, že mi stále nepřichází na mysl.

15 - Oblíbený knižní hrdina

2. října 2013 v 20:00 | Zuza |  30denní knižní výzva
Dlouhodobě určitě Harry Potter, člověk byl malej, strašně ty knížky žral.. Ale momentálně, obzvlášť když nějakou tu knížku čtu, se na tomto místě usadil Dexter. Samotný seriál jsem viděla už několikrát (ač bylo zjištěno, že někteří lidé nechápou že člověk přijde domů a místo filmů kouká na SERIÁL. Ať už je to Dexter, Naruto nebo cokoliv. A taky některé lidi pohoršuje, že hlavní hrdina úspěšných knih a seriálu je sériový vrah. V dnešní době vlastně můžeme být rádi že to rovnou celý nezakážou, protože je přeci jasné, že to všechny děti na světě budou napodobovat.), knihy mám za sebou čtyři a zbývající dvě už čekají na poličce. Tu poslední jsem dokonce loni dostala k Vánocům. Ach, ať žijí bezcílné návštěvy Luxoru, díky nimž jsem zjistila, že to vůbec nějaká knížka vlastně je. Ale zpět k Dexterovi samotnému. Protože jsem knihy četla až po/při koukání na seriál, tak mé představivosti ohledně jeho vzhledu nebylo dávno mnoho prostoru. Vlastně asi žádnej. Taky jsem si stále nezvykla na to, že knižnímu Dexterovi je vlastně krev odporná, což jsem u toho seriálového nezaznamenala. Jinak je to ale sarkastický sympaťák, který ze všech absurdních životu nebezpečných situací vyvázne bez úhony. Jak smutný byl poslední díl seriálu, co teprv jaké budou poslední stránky poslední knížky. Ale tak ona vyšla v roce 2011, takže si myslím, že by měl Lindsay ještě něco pěkného napsat, že.

14 - Oblíbená kniha od oblíbeného spisovatele

1. října 2013 v 20:00 | Zuza |  30denní knižní výzva
Chtěla jsem psát o TO, ale o tom už tu minimálně jednou zmínka byla, takže zkusím vybrat něco jinšího, i když je to pro mě, nerozhodné stvoření, většinou celkem náročný vybrat třeba z množiny knížek jen jedinou. Pokud se tedy budu i tentokrát držet Kinga, padl mi v seznamu jeho děl do oka Dlouhý pochod (napsáno pod pseudonymem Richard Bachman). Nevím, proč mě napadá zrovna to, možná je to tím, že si známé perly, jako je například Osvícení, už tolik nepamatuji a až budu mít dost času, což bude asi tak za milion let, tak si je budu muset přečíst znova. Skvěle totiž naladily ke čtení dalších Kingovek, ale jak je člověk četl už dávno a jako majej, tak už si je tolik nepamatuje.